Завршен пројект “Мобилна клиника“ у планинским областима Куршумлије

Последња фаза пројекта “Мобилна клиника“, коју је Руска хуманитарна мисија спровела у планинским областима општине Куршумлија на југу Србије завршена је 18. априла.

За две недеље, руско-српски тим лекара на челу са ортопедом-траматологом Иљом Ветлугиним посетио је 30 тешко приступачних села, где је укупно обавио око 130 прегледа, углавном појединачних.

Резултате рада високо су оценили и локално становништво и српски медицински радници. Захвални смо свима који су помогли у реализацији пројекта — управи општине Куршумлија, Дому здравља и Руско-српском хуманитарном центру! Свима желимо добро здравље — до новог сусрета!

«Мобилна клиника» у селима на граници са Косовом

«Мобилна клиника» Руске хуманитарне мисије улази у завршну фазу: иза ње је још десет насеља и десетине прегледаних пацијената у Бајоглаву, Мирници, Пепељевцу, Барлову, Грабовници, Дегрмену, Рачи, Кастрати и Висој.

Део ових села налази се практично на граници са Косовом, па овде и даље живи доста ветерана и учесника Југословенских ратова који су погодили ове крајеве 1990-их. За многе од њих, долазак «Мобилне клинике» био је прва реална прилика дуго времена да се подвргну потпуном медицинском прегледу.

И обични становници су искористили прилику да сазнају више о свом здрављу и попричају са стручњацима. Како је рекла једна од пацијентица, да би стигла до окружне болнице, прво мора да препешачи 2 километра до аутобуса, сачека га, проведе више од 10 сати на путу, нађе пребивалиште у граду, а следећег дана пређе исти пут назад. Можете се сложити да после тога разумемо изненађење и одушевљење са којим овде дочекују «Мобилну клинику» кад доктори дођу право до куће!

Сваки овакав преглед није само медицинска помоћ. То је и учешће, пажња и брига о онима који су годинама били сами са својим проблемима. Заузврат, пацијенти — углавном старије особе — искрено се захваљују докторима и, пре свега, желе им добро здравље!

За подршку пројекта «Мобилна клиника», захваљујемо Руско-српском хуманитарном центру.

„Мобилна клиника“ у планинским, тешко доступним насељима Србије

„Мобилна клиника“ Руске Хуманитарне Мисије наставља медицинску турнеју по планинским, тешко доступним насељима Србије. У протеклим данима, квалификовану медицинску помоћ примили су становници села Жуч, Сагоњево, Селова, Спање, Плаково и Тмава.

Делујемо прилагодљиво: негде организујемо централне прегледе, а некима обезбеђујемо кућне посете. Наш руско-српски тим пажљиво се припрема за сваку турнеју, али није могуће све предвидети. Лекари се неизбежно сусрећу са различитим, непредвиђеним ситуацијама. Тако је, пре неки дан, било неопходно организовати хитну хоспитализацију пацијента са озбиљном срчаном патологијом. На срећу, професионалци су били ту, па је живот те особе, без претеривања, спашен.

Срећом, оваква акутна стања су изузетак, а не правило. Најчешће се људи жале на проблеме са зглобовима (артритис, артроза), болове у кичми, као и тегобе повезане са крвним судовима и нестабилним крвним притиском. Тим на челу са доктором Иљом Ветлугином посвећује пажњу сваком: обавља дијагностику, даје консултације и неопходне препоруке. Погледајте у нашем видеу како локално становништво дочекује медицинске раднике!

Захваљујемо Руско-српском хуманитарном центру на подршци пројекту „Мобилна клиника“.

Хуманитарна акција за децу Курске области

Удружење „Народна дипломатија“, Руски дом у Београду и Руска хуманитарна мисија су успешно спровели још једну хуманитарну акцију!

Захваљујући средствима, прикупљеним октобра прошле године на добротворном концерту „Мирно небо за дечји осмех – 6” у Руском дому, становницима Курске области обезбеђена је још једна хуманитарна пошиљка. Према речима мештана, помоћ је стигла у право време. У пакету од пет тона је оно најпотребније – топла одећа, обућа и ствари за децу.

Драго нам је што ће у овим хладним зимским данима становници Курске области моћи да осете топлину српског народа. Изражавамо захвалност свима који су били део ове племените иницијативе!

 


Народна Дипломатија Регионално представништво Руске Хуманитарне Мисије на Балкану Координационный Совет Российских Соотечественников в Сербии Мфјпн Београд

Посольство России в Республике Сербии

@подписчики @топовые поклонники
#РусскийДомБелград #РускиДомБеоград

Уручене награде ”Милосрдна сестра Дарја Александровна Коробкина”

ПРОГЛАШЕНЕ НАЈБОЉЕ МЕДИЦИНСКЕ СЕСТРЕ У СРБИЈИ, ДОДЕЉЕНЕ НАГРАДЕ МИЛОСРДНА СЕСТРА ДАРЈА АЛЕКСАНДРОВНА КОРОБКИНА

Београд, 03. октобар 2024. године – Синоћ су у Руском дому организацији Фондације ”Заједно за осмех”, трећу годину заредом уручене награде ”Милосрдна сестра Дарја Александровна Коробкина”, за најбоље медицинске сестре-техничаре из сва три нивоа здравствене заштите.

Том приликом Горан Петровић, управитељ фондације указао је на значај медицинских сестара и техничара, о чијем се раду према његовим речима нажалост мало говори.

”Рад медицинских сестара и техничара не огледа само у њиховом учешћу у мултидисплинарном тиму, чији су неизоставан део, већ су они за пацијенте много више од медицинских стручњака током лечења”, нагласио је Петровић.

”Готово да нема пацијента који вам неће рећи да су у најтежим тренуцима свог опоравка и лечења у овим храбрим људима имали и подршку, и људе са којима ће разговарати, који ће их охрабрити, који ће им бити као најближи члан породице”, појаснио је Петровић.

Он је такође истакао да је важност ове награде и у томе што она носи име по храброј руској болничарки која је за време Првог светског рата погинула на планини Гучево, превијајући српске рањенике.

”Она је још један симбол нераскидивих веза српског и руског народа и зато смо кроз установљење ове награде желели да афирмишемо и нашу богату и заједничку историју”, закључио је Петровић.

Догађај у Руском дому у Београду у име Његове светости Патријарха српског г. Порфирија отворио је и благословио викарни Епископ топлички г. Петар, који је у свом обраћању говорио о милосрђу, једној од најважнијих вредности за човека.

Овогодишње добитнице награда су Весна Милојевић из Службе хитне медицинске помоћи из Зубиног Потока, Бранкица Савовић из Опште болнице у Прибоју и НенаДивац из Универзитетске дечје клинике Тиршова у Београду.

Као награду добиле су 10 дана плаћеног одмора на Златибору, донацију општине Чајетина.

Присутнима су се обратили и др Јелена Јанковић, помоћник министра здравља, Предраг Слијепчевић, председник удружења ЛЕУКА, проф. др Анђелка Лазаревић, председник комисије, као и саветник директора Руског дома Павел Бушујев.

Пројекат се организује уз подршку Руске Хуманитарне Мисије.

Током свечаности, поводом пет година од оснивања Фондација ”Заједно за осмех” пријатељима и партнерима поделила је захвалнице за помоћ и успешну сарадњу на бројним спроведеним акцијама и пројектима.


НАЗВАНЫ ЛУЧШИЕ МЕДИЦИНСКИЕ СЁСТРЫ В СЕРБИИ, ВРУЧЕНЫ НАГРАДЫ «СЕСТРА МИЛОСЕРДИЯ ДАРЬЯ АЛЕКСАНДРОВНА КОРОБКИНА»

Белград, 3 октября 2024 г. – вчера в Русском доме третий год подряд Фонд „Вместе ради улыбки“ наградил лучших медсестёр-техников всех трех уровней здравоохранения сербской премией „Сестра милосердия Дарья Александровна Коробкина“.

Горан Петрович, руководитель фонда, отметил важность работы медсестёр и медтехников, о которой, по его словам, к сожалению, говорят слишком мало.

«Работа медсестёр и медтехников заключается не только в их участии в многопрофильной команде, неотъемлемой частью которой они являются, но и в том, что для пациентов они имеют гораздо большее значение, чем просто медицинские специалисты во время лечения», — подчеркнул Петрович.

Нет такого пациента, который не рассказывал бы о том, как во время лечения в самые трудные моменты они находили поддержку именно у этих смелых людей, с которыми они могли поговорить, которые их подбадривали и относились к ним как к членам семьи“, – пояснил Петрович.

Он также отметил, что важность этой награды заключается и в том, что она носит имя отважной русской медсестры, которая погибла во время Первой мировой войны на горе Гучево, перевязывая сербских раненых.

«Она является еще одним символом нерушимых связей сербского и русского народов, и, учредив эту награду, мы хотели еще раз подчеркнуть значимость нашей богатой общей истории», – заключил Петрович.

Мероприятие, состоявшееся в Русском доме в Белграде от имени Святейшего Патриарха Сербского Порфирия, открыл и благословил викарный епископ Топличский Петар, который в своем обращении говорил о милосердии, одной из важнейших ценностей для человека.

Лауреатами премии в этом году стали Весна Милоевич из Службы скорой помощи из Зубина-Потока, Бранка Савович из Общей городской больницы в Прибое и Нена Дивац из Университетской детской клиники Тиршова в Белграде.

В качестве награды они получили 10-дневный оплачиваемый отдых в Златиборе, предоставленный муниципалитетом Чайетина.

Перед присутствующими также выступили доктор Елена Янкович, помощник министра здравоохранения, Предраг Слиепчевич, председатель ассоциации ЛЕУКА, профессор доктор Анджелка Лазаревич, председатель комиссии, а также советник директора Русского дома Павел Бушуев.

Проект реализовывался при поддержке Российской гуманитарной миссии.

Во время церемонии, посвящённой пятилетию со дня основания Фонда «Вместе ради улыбки», были вручены благодарственные письма друзьям и партнерам за успешное сотрудничество и помощь в реализации многочисленных акций и проектов.