Спасиоци Српско-руског хуманитарног центра у Нишу претходних дана учествовали су у неколико акција спасавања и проналажења завејаних људи на југу Србије. Тај Центар, отворен пре четири године, на основу спроразума две владе много пута до сада је, у сарадњи са Сектором за ванредне ситуације МУП-а Србије реаговао у време елементарних непогода у земљи и у региону.
Из срца Српско-руског хуманитраног центра у Нишу сваке секунде се прати хидрометоролошка ситуација у региону, размењују подаци са Москвом и Женевом и планирају акције за отклањане последица ванредних ситуација.
Директор Српско-руског хуманитарног центра у Нишу Бојан Гламочлија истиче да су те инфорамције су веома значајне. „Оне се односе на космички мониторинг и на моделирање сваке ванредне ситуације – било да је то пожар, полава или нешто друго може да се предвиди у реалном времену“, објашњава Гламочлија.
Никита је руски спасилац. Широм света учествовао је у бројним акцијама руског Министартсва за ванредне ситуације, а у наредна три мееца обучаваће у Србији наше спасиоце и ватрогасце.
„Ваши људи су велики професионалци. Разменићемо искуства и показати им како раговати у време земљотреса, поплава, великих саобраћајних несрећа, непредвиђених ситуација“, каже Никита Потапов.
Овај центар је Србији до сада помогао са више од 20 милиона евра. Држава је добила је 18 пожарно-спасилачких возила, 20 теренских аутомобила, четири робота и неколико стотина тона хуманитарне помоћи.
Одавде је претходних година слата опрема пут Албаније, Босне и Словеније. Опремљени су и прихватни центри за мигранте у Прешеву, Шиду и Кањижи.
Руски специјалци гасили су хеликоптерима пожаре у Србији и Босни, евакуисали поплављене, спасавали завејане и за нешто више од осам година од неексплодираних бомби очистили нешто више од четири хиљаде квадратних метара.
Вришилац дужности кодиректора центра Вјачеслав Власенко наглашава да Србији и земљама у окружењу овај центар много значи, али нажалост политички разлози праве понекад одређене препреке. „Отворени смо за разне делегације, за све медије, јер овде тајни нема“, додаје Власенко.
Ове године планирано је усавшавање и техничко опремање полигона за висинску обуку наших спасилаца у Нишу. Кроз сличну обуку у Москви је до сада прошло 300 професионалаца из Србије.
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustvo/2595807/srpsko-ruski-humanitarni-centar–srediste-spasilackih-akcija.html