Акција “Сећање на хероје: Здравље и нега“

У предвечерје 80. годишњице победе у Другом светском рату и у знак сећања на оружане сукобе на територији бивше Југославије, Руска хуманитарна мисија организовала је у Србији посебну акцију — “Сећање на хероје: Здравље и нега“.

Акција је обухватила 10 породица ветерана из општине Куршумлија. Тим “Мобилне клинике“ обавио је прегледе и поклонио здравствене пакете за праћење здравственог стања: тонометре, глукометре, тест траке и термометре.

Сваки сусрет није био само рутински лекарски позив, већ искрен чин пажње и поштовања. Иако сви храбри, одлучни и оптимистични, ветерани су делили веома различите приче.
– 90-годишњи Драган причао је о оцу који је отишао у партизане и како је као дечак помогао илегалцима. Сећао се и деде кога су фашисти одвели у логор, заједно са стотинама суграђана.
– Супружници Јелица и Бранко испричали су како је њихова љубав почела 1992. године, на ратишту где су се обоје борили за своју земљу. Рат се завршио, а љубав траје већ преко 30 година. Данас живе на сеоској окрајини, где Јелица негује Бранка, који је у рату изгубио ногу.

Ова акција није само здравствена помоћ — то је симбол да се подвизи ветерана не заборављају, а њихове жртве нису биле узалуд. Хвала на истрајности! Желимо вам здравље и дуг живот!


В преддверии 80-летия Победы во Второй мировой войне и в память о вооруженных конфликтах на территории бывшей Югославии Русская Гуманитарная Миссия провела в Сербии особую акцию – «Память о Героях: Здоровье и Забота».

Её адресатами стали 10 семей ветеранов, проживающих в муниципалитете Куршумлия. Команда «Мобильной клиники» (https://t.me/rgmagency/3774) провела комплексные осмотры и вручила подарочные наборы для самостоятельного мониторинга состояния здоровья: тонометры, глюкометры, тест-полоски и термометры.

Каждая встреча стала не просто дежурным визитом врача, а проявлением искреннего человеческого внимания и уважения. Одинаково мужественные, самоотверженные и не утратившие оптимизма, люди делились своими, очень разными историями. 90-летний Драган вспоминал об отце, ушедшем в партизаны, и о том, как сам, будучи совсем мальчишкой, помогал старшим в подполье. О том, как ждал возвращения деда, которого фашисты вместе с сотнями его земляков забрали в концлагерь. А супруги Елица и Бранко рассказали о том, как началась их история – в 1992 году, на войне, где оба боролись за свою землю. Война закончилась, а любовь продолжается вот уже больше 30 лет. Сейчас семья живет на окраине села, в небольшом доме, где Елица ухаживает за мужем, потерявшим ногу в ходе боевых действий.

Наша акция – это не только медицинская помощь, но символ того, что подвиги ветеранов не забыты, а испытания, выпавшие на их долю, – не напрасны. Благодарим за стойкость, желаем здоровья и долгих лет!