Категорија: Здравство

Удружење „Помоћ у спасавању деце“ (Италија) и Руска хуманитарна мисија донирали су модерну неонатолошку опрему Мариупољу.

Ово је четврта партија медицинске опреме за дијагностику новорођенчади, коју РГМ донира одељењу за акушерство Градске болнице бр. 2 у име италијанских филантропа. Међутим, ова посета је постала посебна: по први пут, оснивач удружења „Aiutateci a Salvare i Bambini“ / „Помоћ у спасавању деце“ Енио Бордато, дошао је у ДНР да се лично састане са локалним лекарима и медицинским сестрама и да им уручи нове апарате – бесконтактни веновизор за новорођенчад и микроконвексни интравенски сензор за ултразвук. „Наша сарадња се ту не завршава“, рекао је филантроп, који помаже руским дечјим болницама више од 20 година.

Његове речи су посебно важне за лекаре и медицинско особље, који су последњих неколико година свакодневно напредовали у својим животима. И ово није претеривање: да, 2022. године, током најактивнијих војних активности, бабице су помогле на порођају 28 беба – упркос мањим поремећајима, сталном гранатирању и непроспаваним ноћима. Данас је то једина оперативна установа за помоћ породиљи на територији од Бердјанска до Доњецка, што је више од 200 километара. Овде се сваке године роди око 1200 беба – огроман терет за једну јединицу.
„Ако сретнете људе са великим срцем, није битно каква је политика међу њима. Они помажу најугроженијима – нашој деци. Дете нема националност. Ако му је потребно, треба му помоћи. Захваљујући фондацији и Енију лично, имамо ову прилику“, – захвалила се главна лекарка болнице Светлана Бунакова на подршци.

Овог пута, заједно са незаменљивом опремом, предали смо посебан поклон одељењу за акушерство – лик Богородице, који је створио белоруски иконописац Александар Пасарар. Верујемо да ће икона исписана са љубављу и молитвом у срцу постати духовна заштита и амајлија за сву децу чији ће животи почети унутар ових зидова.

Почетак следеће фазе пројекта „Мобилна клиника“ у граду Куршумлији

У граду Куршумлији, административном центру истоимене општине на југу Србије, одржан је састанак којим је означен почетак следеће фазе пројекта Руске хуманитарне мисије „Мобилна клиника“. Присуствовали су председник општине Војмир Чарапић, директор Дома здравља др Уранија Петровић, председник окружне организације ратних ветерана Драган Лакичевић и представници РЗМ на Балкану Бранимир Нешић и Михаил Бондар.

Као и до сада, тим руских и српских лекара ће обављати прегледе и пружати медицинску негу свима који дођу у наш мобилни медицински центар – што професионалније и потпуно бесплатно. Али шта је ново?

Прво, број насеља: за 10 дана планирамо да посетимо око 20, укључујући удаљена и тешко доступна села и градове.

Друго, на основу искуства претходних мисија и узимајући у обзир велики број жалби на проблеме са мишићно-скелетним системом, овог пута смо позвали специјалисту из те области да предводи тим лекара – трауматолога-ортопеда, хирурга шаке Иљу Ветлугина.

Коначно, у години годишњице Велике победе и у знак сећања на догађаје у Југославији, паралелно са главним пријемима, биће одржана акција „Сећање на хероје. Здравље и брига“, у оквиру које ће лекари спроводити додатне циљане консултације за ветеране и учеснике војних сукоба који су се одвијали на Балкану у различитим годинама.

Дакле, „Мобилна клиника“ је већ на путу! Као и обично, испричаћемо и показати све најважније ствари у дневнику пројекта, а сада – желимо нашим колегама сјајан пут и свима без изузетка – добро здравље!

Уручене награде ”Милосрдна сестра Дарја Александровна Коробкина”

ПРОГЛАШЕНЕ НАЈБОЉЕ МЕДИЦИНСКЕ СЕСТРЕ У СРБИЈИ, ДОДЕЉЕНЕ НАГРАДЕ МИЛОСРДНА СЕСТРА ДАРЈА АЛЕКСАНДРОВНА КОРОБКИНА

Београд, 03. октобар 2024. године – Синоћ су у Руском дому организацији Фондације ”Заједно за осмех”, трећу годину заредом уручене награде ”Милосрдна сестра Дарја Александровна Коробкина”, за најбоље медицинске сестре-техничаре из сва три нивоа здравствене заштите.

Том приликом Горан Петровић, управитељ фондације указао је на значај медицинских сестара и техничара, о чијем се раду према његовим речима нажалост мало говори.

”Рад медицинских сестара и техничара не огледа само у њиховом учешћу у мултидисплинарном тиму, чији су неизоставан део, већ су они за пацијенте много више од медицинских стручњака током лечења”, нагласио је Петровић.

”Готово да нема пацијента који вам неће рећи да су у најтежим тренуцима свог опоравка и лечења у овим храбрим људима имали и подршку, и људе са којима ће разговарати, који ће их охрабрити, који ће им бити као најближи члан породице”, појаснио је Петровић.

Он је такође истакао да је важност ове награде и у томе што она носи име по храброј руској болничарки која је за време Првог светског рата погинула на планини Гучево, превијајући српске рањенике.

”Она је још један симбол нераскидивих веза српског и руског народа и зато смо кроз установљење ове награде желели да афирмишемо и нашу богату и заједничку историју”, закључио је Петровић.

Догађај у Руском дому у Београду у име Његове светости Патријарха српског г. Порфирија отворио је и благословио викарни Епископ топлички г. Петар, који је у свом обраћању говорио о милосрђу, једној од најважнијих вредности за човека.

Овогодишње добитнице награда су Весна Милојевић из Службе хитне медицинске помоћи из Зубиног Потока, Бранкица Савовић из Опште болнице у Прибоју и НенаДивац из Универзитетске дечје клинике Тиршова у Београду.

Као награду добиле су 10 дана плаћеног одмора на Златибору, донацију општине Чајетина.

Присутнима су се обратили и др Јелена Јанковић, помоћник министра здравља, Предраг Слијепчевић, председник удружења ЛЕУКА, проф. др Анђелка Лазаревић, председник комисије, као и саветник директора Руског дома Павел Бушујев.

Пројекат се организује уз подршку Руске Хуманитарне Мисије.

Током свечаности, поводом пет година од оснивања Фондација ”Заједно за осмех” пријатељима и партнерима поделила је захвалнице за помоћ и успешну сарадњу на бројним спроведеним акцијама и пројектима.


НАЗВАНЫ ЛУЧШИЕ МЕДИЦИНСКИЕ СЁСТРЫ В СЕРБИИ, ВРУЧЕНЫ НАГРАДЫ «СЕСТРА МИЛОСЕРДИЯ ДАРЬЯ АЛЕКСАНДРОВНА КОРОБКИНА»

Белград, 3 октября 2024 г. – вчера в Русском доме третий год подряд Фонд „Вместе ради улыбки“ наградил лучших медсестёр-техников всех трех уровней здравоохранения сербской премией „Сестра милосердия Дарья Александровна Коробкина“.

Горан Петрович, руководитель фонда, отметил важность работы медсестёр и медтехников, о которой, по его словам, к сожалению, говорят слишком мало.

«Работа медсестёр и медтехников заключается не только в их участии в многопрофильной команде, неотъемлемой частью которой они являются, но и в том, что для пациентов они имеют гораздо большее значение, чем просто медицинские специалисты во время лечения», — подчеркнул Петрович.

Нет такого пациента, который не рассказывал бы о том, как во время лечения в самые трудные моменты они находили поддержку именно у этих смелых людей, с которыми они могли поговорить, которые их подбадривали и относились к ним как к членам семьи“, – пояснил Петрович.

Он также отметил, что важность этой награды заключается и в том, что она носит имя отважной русской медсестры, которая погибла во время Первой мировой войны на горе Гучево, перевязывая сербских раненых.

«Она является еще одним символом нерушимых связей сербского и русского народов, и, учредив эту награду, мы хотели еще раз подчеркнуть значимость нашей богатой общей истории», – заключил Петрович.

Мероприятие, состоявшееся в Русском доме в Белграде от имени Святейшего Патриарха Сербского Порфирия, открыл и благословил викарный епископ Топличский Петар, который в своем обращении говорил о милосердии, одной из важнейших ценностей для человека.

Лауреатами премии в этом году стали Весна Милоевич из Службы скорой помощи из Зубина-Потока, Бранка Савович из Общей городской больницы в Прибое и Нена Дивац из Университетской детской клиники Тиршова в Белграде.

В качестве награды они получили 10-дневный оплачиваемый отдых в Златиборе, предоставленный муниципалитетом Чайетина.

Перед присутствующими также выступили доктор Елена Янкович, помощник министра здравоохранения, Предраг Слиепчевич, председатель ассоциации ЛЕУКА, профессор доктор Анджелка Лазаревич, председатель комиссии, а также советник директора Русского дома Павел Бушуев.

Проект реализовывался при поддержке Российской гуманитарной миссии.

Во время церемонии, посвящённой пятилетию со дня основания Фонда «Вместе ради улыбки», были вручены благодарственные письма друзьям и партнерам за успешное сотрудничество и помощь в реализации многочисленных акций и проектов.

 

У Бањалуци одржан састанак РХМ са министрима у Влади Републике Српске

Данас је у Бањалуци одржан састанак извршног директора Регионалног представништва Руске хуманитарне мисије на Балкану Бранимира Нешића са министрима у Влади Републике Српске – министром за научнотехнолошки развој и високо образовање Жељком Будимиром и министром здравља Аленом Шеранићем. На састанку је разматрана могућност реализације пројеката РХМ у сферама образовања и здравства у Републици Српској у овој години.


Сегодня в Баня-Луке, столице Республике Сербской, состоялась встреча исполнительного директора Русской Гуманитарной Миссии на Балканах Бранимира Нешича с главами ведомств страны – министром науки и высшего образования Желько Будимиром и министром здравоохранения Аланом Шераничем. В частности, в ходе встречи стороны обсудили социальные проекты РГМ в области образования и медицины, запланированные на этот год.

Потписан меморандум о сарадњи између Руске хуманитарне мисије и удружења „Народна дипломатија“

У име Руске хуманитарне мисије споразум је потписао извршни директор Бранимир Нешић, а у име удружења „Народна дипломатија“ председник Иван Стефановић.

Потписивање споразума ће још више учврстити сарадњу између две организације. У протеклом периоду у заједничкој сарадњи остварени си велики резултати, организовани су хуманитарни концерти „Мирно небо за дечји осмех“, хуманитарна акција „Мобилна клиника“ и промоција романа „Петар велики“ по библиотекама широм Србије. За наредни период договорено је још много заједничких пројеката и акција. Настављамо са још више хуманитарних активности и догађаја који ће унапредити Српско-Руске односе 🇷🇸 🇷🇺